САЛОН НАТУРАЛЬНОГО КАМНЮ

Міфи про радіоактивність натурального каменю

Top
Корисне
10 Сентября 2021
Міфи про радіоактивність натурального каменю з'являються із завидною постійністю в інтернеті. Ця тема і галас навколо неї створена штучно. Всьому виною банальна конкуренція між виробниками виробів зі штучного і натурального каменю, кераміки.
Міфи про радіоактивність натурального каменю

Натуральний камінь радіоактивний: міф чи реальність

Міфи про радіоактивність натурального каменю з'являються із завидною постійністю в інтернеті. Ця тема і галас навколо неї створена штучно. Всьому виною банальна конкуренція між виробниками виробів зі штучного і натурального каменю, кераміки.

Чомусь найбільшу підозру викликає радіоактивність граніту. Через те, що він утворився після виверження магми, є ймовірність, що в складі знаходиться трохи радіоактивних елементів. Але тут варто врахувати, що виробництво стільниць з мармуру і натурального каменю популярно у всьому світі. До продукції завжди пред'являються підвищені вимоги. Її перевіряють на показники радіоактивності, тільки потім допускають до використання.

Що таке радіація і радіоактивність?

По-перше, давайте розберемося з наукою. Хоча це може здатися неймовірним, але радіоактивність є всюди навколо нас – в повітрі, воді. Навіть в сонячному світлі! Радіоактивність – це просто енергія, що переноситься хвилями або частками (світло, ультрафіолет, інфрачервоне випромінювання). Природний фон виходить від криничної води, елементів, знайдених в землі, і навіть з космосу. Викиди ядерних реакторів, частки в бетоні і гіпсокартоні, сигаретний дим – все це джерела антропогенного випромінювання. Радіоактивність каменів з мінімальним показником вважається нормою.

Як і всі породи, граніт містить природні радіоактивні мінерали. Їх в його складі трохи більше, ніж в звичайних натуральних каменях. Тому і вважається, що він більш небезпечний. Граніт буде випромінювати шкідливі частинки безпосередньо через саму поверхню, виділяючи радон. Він виходить в результаті природного радіоактивного розпаду одного елемента на інші. Тому вважається, що камінь небезпечний. Однак такими особливостями володіють багато предметів в наших будинках.

Чи є небезпека в стільницях

Щоб відповісти на це питання, повернемося до науки. Згідно з технічним бюлетенем Американського інституту мармуру, кількість радону, випромінюваного гранітною стільницею, становить менше однієї мільйонної від того, що вже присутнє в домашньому повітрі з інших джерел. Іншими словами, середня поверхня виділяє кількість в 270 000 разів меншу, ніж уже є в просторі. Розбираючи елементи, які відповідальні за виділення побутового радону, можна відзначити ґрунт, що становить 70%, воду з криниці (18,5%). Радіоактивність граніту і мармуру, інших будівельних матеріалів становить лише 2,5%. Що показують ці дані? Що побоюватися варто зовсім інших елементів і предметів, які випромінюють більше радіації, ніж натуральний камінь.

3 групи за рівнем радіаційного фону

Радіоактивність натурального каменю багатьох потенційних клієнтів відлякує, але чи варто вірити тому, що Ваші меблі завдають шкоди здоров'ю?

Є три джерела природного радіаційного фону:

  • космічне випромінювання;
  • земна радіація;
  • внутрішнє випромінювання.

Сонце і зірки посилають на Землю постійний потік космічних частинок. Він дуже схожий на безперервну мряку дощу. Відмінності у висоті, атмосферних умовах і магнітному полі Землі можуть змінити кількість (дозу) космічного випромінювання, яке ми отримуємо.

Земна радіація

Наша планета є джерелом земної радіації. Радіоактивні матеріали (включаючи уран, торій і радій) природним чином знаходяться в ґрунті і гірських породах. Практично все повітря містить радон. Крім того, у воді є невелика кількість розчиненого урану і торію. Всі органічні клітини (як рослин, так і тварин) містять радіоактивний вуглець і калій. Деякі з цих матеріалів потрапляють в організм з їжею і водою, а інші (наприклад, радон) – при вдиханні. Доза від наземних джерел варіюється в різних частинах світу. У місцях з більш високими концентраціями урану і торію в ґрунті, як правило, більш високі показники.

Внутрішнє випромінювання

Всі люди мають внутрішнє випромінювання через радіоактивний калій-40 і вуглецю-14 всередині тіла з народження. Відмінності в дозах у різних людей не такі великі, як у космічних і земних джерел.

Рівень природної радіації каменів

Натуральний камінь і його радіоактивність останнім часом викликає більше міфів. Щоб перестати хвилюватися з приводу шкідливості Ваших меблів, варто звернутися до фактів.

Геологічні породи, забруднені радіоактивними матеріалами природного походження, давно стали предметом пильної уваги. Радіоактивність в концентрації 226 Ra, 232 Th і 40 K деяких декоративних каменів, отриманих в Єгипті, була виміряна з використанням високої роздільної здатності гамма-спектрометра. Для оцінки небезпеки також були розраховані природний вміст радіонуклідів, еквівалентна активність (Ra) та різні індекси небезпеки. Виявлено, що жоден з результатів не перевищує рекомендоване граничне значення. Всі досліджувані зразки не являють значної радіаційної небезпеки.

Міфи про радіоактивність натурального каменю не безпідставні. По суті, в складі містяться небезпечні елементи, але в дуже маленьких кількостях. Вони настільки незначні, що готові скласти конкуренцію більш популярним речам, якими ми користуємося щодня.

Якщо Ви є прихильником всього натурального, то не думайте, що природа б так покарала людину, позбавивши її краси граніту або мармуру. Ці камені довговічні, красиві, витривалі, тому їх обирають для прикраси будинку та офісу частіше, ніж штучні предмети.